Çocuklar, Kodlama Eğitimi ve Kodlama Eğitmenleri

Bildiğiniz üzere bu siteyi yakın bir tarihte oluşturdum ve zaman buldukça yazıyorum. Son günlerde zamanımın çoğunu çocuklara kodlama eğitimi vermekle geçiriyorum. Çok güzel vakit geçiriyoruz. Fakat bu süreçte dikkat etmemiz gereken bazı noktalara değinmek istiyorum.

Yaklaşık 10 yıldır, yazılım dillerini çocuklara indirebilmek üzerine düşünüyor ve bu alandaki gelişmeleri takip ediyorum. Bir kavramı çocuklara anlatırken o kavramı ince eleyip sık dokumak; ona yakın ve uyumlu örneklerini hazırlamak, yaşına uygun cümleler oluşturmak ilk hedefim olmuştur. Her eğitime başlarken “tabula rasa” kavramı; yani “Zihnin boş bir levha” olması durumu aklıma gelir. Eğitimlere bu açıdan bakınca süreçlerimizdeki ihtiyaç duyulan teknik detayları ne derece “sulandırmak” gerektiği konusunda bana yardımcı olur. Bilişim konusunda teknik detaylara hakim olmak ve bunu gerektiği yerde gerektiği dozda verebilmek gerekir.

Ders verdiğim bazı çocuklar daha önceden gerek okulda, gerekse farklı bir kurs ortamında bu eğitimleri almış oluyor. Fakat gördüğüm bir eksiklik var bu konuda, algoritma tanımı ve temel terimler kullanılmadan nasıl bir kodlama eğitimi verilebiliyor? Açıkçası bir öğrencimde değişken kavramı verilmeden/pekiştirilmeden “Eğer/değilse” ve “Döngüler” kullanımına geçilmiş. Bu ancak aradaki tuğlaları eksik kalan bir duvardan başka bişey değildir. Eğitim hiç değildir!

Eğitmen kişilerinde biraz vicdanını yoklaması gerekmektedir. Her dokunduğumuz çocuk gelecekten bir günü hatırlatmalı bize. Bazı sohbetler olur büyüklerimiz arasında, dert yanarlar o günkü neslin bir öncekine göre daha rahat olduğundan, artılarından eksilerinden bahsederler. Fakat şu açıdan bakmak lazım bugün çocuk olan bireyin bilime,sanata, doğaya, düşünce sistemleriyle ilgilenmesine katkı sağlamıyorsak gelecekte yaptığı yanlışa hakaret etme hakkımız yoktur. Uzun lafın kısası; İnsan eğitimi zordur çıktısını 20 sene sonra belki de 30 sene sonra verir. Yıllar sonrasını düşünüp umut etmek yerine bugünümüzde o çocuklara hakettikleri eğitimi verelim.

”Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır”. M.K.Atatürk